Colombia

Credits and Acknowledgements

This Web site, Assembling the Smithsonian Folklife Festival: A Journey into the 2011 Colombia Program, builds on a partnership with the Ministry of Culture of Colombia; the support of the Embassy of Colombia in Washington, D.C., and the Fondo de Promoción Turística de Colombia; and the collaboration of the Fundación Erigaie, curators, researchers, artists, translators, photographers, videographers, engineers, interns, and many more, who made the 2011 Colombia: The Nature of Culture Smithsonian Folklife Festival program possible.

web site credits

Curatorial, Research, and Content Production Team: Olivia Cadaval, Cristina Díaz-Carrera, Sojin Kim, Andrés Abril, Silvia Argueta, Jeannette C. Gaida, Tracy Lissette García, Timothy K. Kurz, Carolina Restrepo, Malik Stevenson, and Mesi Walton

Website Design: Visual Dialogue (Fritz Klaetke, Kimber Lynch)
Webmaster: Toby Dodds
web Designer/Developer: Sandy Wang
Map Designer: Sandy Wang, Dan Cole (GIS Coordinator, GISP, Smithsonian National Museum of Natural History)

videographers:David Barnes, Eddie Becker, Brandon Callahan, Andrea Curran, Cristina Díaz-Carrera, Gary Francis, Rafadi Hakim, Michael Headley, Ideas a la Carta Comunicaciones, Ltd., Antoinette Tope, Charles Weber, John Wetmore

photographers: Michelle Arbeit, Cory Grace, Hugh Dorwin, Sandra Durán Calderón, Embassy of Colombia in Washington D.C., Germán Ferro Medina, Ingrid Frederick Obregón, Robert Friedman, Willa Friedman, Joe Furgal, Jeanette Gaide, Catalina Gómez Arbeláez, Francisco Guerra, Paulina Guerrero, Kiley Guyton Acosta, Samantha Hawkins, Simón Hosie Samper, Walter Larrimore, Amulya Mandava, René Montero, Dan Payn, Jimena Perry Posada, Marguerite Quirey, María Angélica Rodríguez Ibáñez, Paula Rylands, Silvia Salgado, Silvia M. Serrano, Nora Simon, Hugh Talman, Jeff Tinsley, Amy Vaughters, Rebecca Weil, Josh B. Weilepp, Ivonne Valencia

translators: Carlos I. Díaz, Ileana Adam, Andrés Abril
guest writers: Ingrid Frederick Obregón, Catalina Gómez Arbeláez, Paulina Guerrero, Kiley Guyton Acosta, Jimena Perry Posada, María Angélica Rodríguez Ibáñez, Silvia Salgado, Silvia M. Serrano

special thanks: Germán Ferro Medina, Claudia Umaña Ortega, Juan Lanz, Ivonne Valencia, Denisse Yanovich

Colombia: the nature of culture
Folklife Festival Program

Program Staff:
Curators: Margarita Reyes Suárez and Olivia Cadaval
Program Coordinator: Cristina Díaz-Carrera
María Angélica Rodríguez Ibáñez, Program Assistant
Denisse Yanovich, Embassy of Colombia in Washington D.C.

Cultural Liaisons: Victoria Alessandra Brown and Amauta Marston Firmino

Interns: Sarah Doochin, Jeanette Gaida, Mary Hausle, Jasmine Jonte, Kerry Kaleba, Maria Mencher, Christina Obiajulu, Carolina Restrepo, Priyanka Srinivasa, Tamara Valdez, Jessie Vallejo

Presenters: Olga Elena Acosta Ossa, Martín Andrade Pérez, Catalina Cavelier Adarve, Xóchitl C. Chávez, Rámiro Delgado Salazar, Eduardo Díaz, María Firmino-Castillo, Ingrid Frederick Obregón, Catalina García Chaves, León García, Catalina Gómez Arbeláez, Paulina Guerrero, Kiley Guyton Acosta, Enrique Lamadrid, Fernando López Vega, ángela María Medellín Muñoz, René Montero Serrano, Jimena Perry Posada, Lucía Pulido Reyes, Janeth Reyes Suárez, María Angélica Rodríguez Ibáñez, Daniela Rodríguez Uribe, Juan Sebastián Rojas Enciso, Camilo Ruiz Sánchez, Silvia Salgado, Carolina Santamaría Delgado, Silvia M. Serrano, Emily Socolov

Translator: Carlos I. Díaz
Coordinator and Educational Advisor: Kim Stryker
Illustrator, Family Activities Guide: Sarah Hollander

Advisory Committee: Inés Cavelier, Ramiro Delgado, Janeth Reyes Suárez, Carlos Rodríguez, Enrique Sánchez

Ministry of Culture: Mariana Garcés Cordobá, Minister of Culture; María Claudia López, Vice Minister of Culture; Enzo Rafael Ariza, Secretary General; Juan Luis Isaza Londoño, Director, Heritage Division; Francisco Vásquez, Coordinator, International Affairs and Cooperation Group; Nidia Piedad Neira, Coordinator, Programa Nacional de Concertación; Margarita Reyes Suárez, Curator, Colombian Institute of Anthropology and History; Mónica Fernández de Soto, Advisor, Minister's Office; Adriana Molano, Coordinator, Intangible Cultural Heritage, Heritage Division; Martín Andrade, Advisor, Heritage Division; Gilberto Rodríguez, Advisor, Heritage Division

Ministry of Foreign Affairs: María ángela Holguín, Minister of Foreign Affairs; Patti Londoño, Vice Minister for Multilateral Affairs; Luis Armando Soto, Director of Cultural Affairs

Embassy of Colombia in Washington, D.C.: Gabriel Silva, Ambassador; Denisse Yanovich, Culture and Education Attaché

Ministry of Commerce, Industry, and Tourism: Sergio Díaz-Granados, Minister of Commerce, Industry, and Tourism; Óscar Rueda, Vice Minister of Tourism; María Claudia Lacouture, President of Proexport; Adriana Saavedra, Director of Tourism Promotion Fund

Fundación Erigaie

Research Coordinator/Director: Mónika Therrien

Curatorial Team: Sandra Marcela Durán, Juanita García Caro, Germán Ferro Medina

Researchers: Natalia Angarita, Ana María Arango, Lina Cortés, Ramiro Delgado Salazar, Ingrid Díaz, Sandra Marcela Durán, Germán Ferro Medina, Catalina García Chaves, Mónica Hernández, Fernando López Vega, Janeth Reyes Suárez, Carlos A. Rodríguez (Tropenbos International), María Angélica Rodríguez Ibañez, Antonio Tobón

Logistics Team: Silvana Bonfante Gloria, Gladys Aldana Tabares, Nini Soley Ramírez Goez, Claudia Torres, Nafice Yassine Yohaid

Regional Coordinators: Ana María Arango, Carlos Beltrán, Nágila Garrido, Enrique Maldonado, Daniel Matapí, Darío Robayo

Design, Architectural, and Engineer Team: Simón Hosie Samper, Herbert Ramírez, José María Rodríguez Ossa, Ivonne Valencia, Carolina Rivera

Guadua Construction Team: Francisco Albert Quiñones Mosquera, Alex Fermín Bonilla Sarmiento, Rodrigo Viana Cubides, Hugo Nelson Pomeo Delgado, Miyer Ivan Delgado Chicaiza, Carlos Alberto Sepulveda, Yair Castro, Claudia Henao Garcia, Hernán Camilo González Ramírez

Museography Design and Construction, INTERFAZ: Victor Manuel Garzón Forero, Yair Alejandro Bernal Salazar

Map and Stage Backdrops: Carlos Eduardo Rojas Cortés, Luis Alberto Martínez Chávez

Graphic Designers, TANGRAMA: Mónica Páez, Nicolás Consuegra, Margarita García

Photographers: Liliana Angulo, Ana María Arango, Felipe Cabrera, Antonio Castañeda Buraglia, cortesía de LetrArte Editores, Circo Ciudad, Lina María Cortés, Cristina Díaz-Carrera, Amalia Duque, Carolina Duque, Sandra Marcela Durán, Germán Ferro, Federación Nacional de Cafeteros de Colombia, Fundación Carnaval de Barranquilla, Fundación Erigaie Amazonas, Fundación Museo Gráfico y Audiovisual del Quindío, Juanita García Caro, Silvia Gómez, Sofía Natalia González, Eloísa Lamilla Guerrero, Carlos Mario Lema, René Montero Serrano, Javier Ortíz, David Páez, Hembo Pagi, Parques Naturales Nacionales de Colombia, León Darío Peláez, Santiago Pradilla Hosie, Puntos Suspensivos Editores, Margarita Reyes, Fernando Urbina Rangel, Melissa Valenzuela, Ximena Vásquez, Villegas Editores

Participants

Andean Highlands
Dora Flor Alba Briceño, basket weaver, Ráquira
Guillermo Bautista Espitia, ceramicist, Ráquira
Alba Herminda Beltrán, cook, hat maker, Gachantivá
Juan César Bonilla González, tagua craftsman, Tinjacá
María Florinda Coy Castilla, cook, basket weaver, Sutamarchán
Areli Hernández Vega, basket weaver, Ráquira
Rosa María Jeréz Ruíz, ceramicist (religious sculpture), Ráquira
Ana Dolores Russi Suárez, wool weaver (sewing, crochet, and knitting), Sutamarchán
El Pueblo Canta, carranga music and dance group, Tuta
•  Álvaro Suesca Acuña, director, musician (requinto), instrument maker
•  Laura Jeannette Alba Díaz, dancer
•  Jorge Alberto Rodríguez Sanabria, dancer
•  Giovanni Suárez Torres, musician (small percussion), instrument maker
•  Danny Leonel Suesca Niño, musician (guitar, cane flute)
•  Edixon Julián Suesca Niño, musician (small percussion), instrument maker
•  Eduardo Vega Guerrero, musician (tiple), instrument maker

Coffee Triangle
Jhon Jairo Amortegui Piña, yipero (jeep driver and loader), Calarcá
María Dilia Dávila Ríos, hat maker, Aguadas
María Yolanda Franco García, cook, Medellín
Lida Isabel Hernández Dávila, hat maker, Aguadas
José Carlos Jiménez Jaramillo, guadua bamboo builder, Calarcá
Leonel de Jesús Loaiza Muñoz, mule driver, Concordía
Ana de Jesús Marín de Giraldo, basket weaver, Filandia
Ofelia Marín Márquez, basket weaver, Filandia
José Alexander Salazar Tapiero, coffee grower, Calarcá
Jorge Iván Valencia Londoño, coffee grower, Dos Quebradas
Aires del Campo, string music group, Girardota
•  Manuel José Cadavid Cataño, director, musician (tiple)
•  Oscar de Jesús Cadavid Cataño, musician (first bandola)
•  Jorge Enrique Cadavid García, musician (guacharaca)
•  Elkin de Jesús Meneses Rojo, musician (second bandola)
•  Fernán de Jesús Rojo Meneses, musician (guitar)

Momposino Depression
Juan José Florez Rodríguez, canoe maker, wood carver, San Sebastián
Mery Margoth Gándara de Barrera, cook, Mompox
Tobías Herrera Turizo, religious art sculptor, Mompox
Anilis María Meza Tous, hammock maker and textile weaver, Mompox
óscar Pupo, cheese maker, Mompox
Luis Enrique Ramírez Orozco, filigree jewelry craftsman, Mompox
Don Abundio y sus Traviesos, music and dance group, Mompox
•  Samuel Mármol Villa, director, singer, dancer, instrument maker
•  Gustavo Cantillo Ávilles, dancer
•  Dania Felizzola Morales, musician (gaita macho, guache), dancer
•  Jaison Mármol Ruidiaz, musician (tambor alegre)
•  Samuel Mármol Ruidíaz, musician (cane flute, guache, tambor alegre), dancer
•  Yaniz Mármol Ruidíaz, llamador, musician (guache), dancer
•  Jorge Enrique Montes Villa, musician (tambora), dancer
•  Julio César Ortíz Madrid, dancer
•  Neil Palomino Trespalacios, dancer
•  Pedro Germán Rodríguez Arrieta, dancer
•  Damaris Sayas Gómez, singer
•  Gustavo del Cristo Vergara Alvarado, musician (tambora)

Pacific Tropical Rainforest
Ziomara Asprilla García, hair braider and stylist, Istmina
Baudilio Guama Rentería, marimba instrument maker and musician, Buenaventura
Rufa Herrera de Perea, cook, Medellín
Francisco Mena Palacios, filigree jewelry craftsman, Quibdó
Leonor Palacios Rentería, fiber and textile craftswoman, Quibdó
Casimiro Perlaza Mena, carpenter, wood carver, Quibdó
Migdonio Rivas Rico, chirimía instrument maker, Quibdó
Cantaoras de Alabaos del Pacífico, singing group
•  Cruz Neyla Murillo Mosquera, singer, azotea gardener, Andagoya
•  Leonor Murillo, singer, San Andrés
•  Zully Murillo de Caicedo, singer, Cali
•  Fulvia Ruíz Ibarguen, singer, artisanal miner, Andagoya
Chirimía La Contundencia, chirimía music group, Quibdó
•  Leonidas Valencia Valencia, director, musician (saxhorn)
•  Rick Lludson Montealegre Rodríguez, musician (snare drum)
•  Tomás Domingo Moreno Córdoba, musician (clarinet)
•  Abdo Abel Murillo Mosquera, musician (tambora)
•  Leonidas Valencia Peña, musician (cymbals)

Southeastern Plains
Ramiro Moreno Yepes, wood carver, Paz de Ariporo
Joel Pérez Chávez, cook, Villavicencio
álvaro Rey Almeda, cook, bread oven mason, San Martín
Carlos Humberto Rivera Vargas, cattle ranching craftsman, San Martín
Augusto Hernán Rodríguez López, joropo instrument maker, Granada
Hermes Romero Vidal, hammock maker, leather craftsman, Paz de Ariporo
Jairo Yepes Gaitán, wood carver, Paz de Ariporo
Grupo Cabrestero, joropo music and dance group
•  Félix Chaparro Rivas, musician (bandola), Aguazul
•  Víctor Cenón Espinel Sánchez, singer, Maní
•  Freddy Calixto Ladines Porras, musician (cuatro), Aguazul
•  Arnulfo Pinto García, joropo dancer, Cumaral
•  Magdalena Plazas Lugo, joropo dancer, Cumaral
•  Cristian Rafael Rosillo Gutiérrez, musician (maracas), Yopal

Amazonian Rainforest
Raquel Andoque Andoque, Andoque ceramicist, weaver, cook, singer, dancer, Araracuara
Virgelina Gómez Rodríguez, Uitoto ceramicist, weaver, cook, singer, dancer, Araracuara
Enrique Hernández, Uitoto fish specialist, wood carver, Bogotá
Daniel Matapí Yucuna, Matapi craftsman, singer, dancer, Araracuara
Uldarico Matapí Yucuna, Matapi shaman, craftsman, Bogotá
Abel Rodríguez, Nonuya basket weaver, singer, dancer, Bogotá
Oliverio Rodríguez Muinane, Nonuya basket weaver, singer, dancer, Araracuara
Yaneth Tanimuka, Uitoto ceramicist, cook, singer, dancer, Pedrera
María Rosa Yucuna de Valencia, Yucuna ceramicist, cook, dancer, singer, Araracuara
Rodrigo Yucuna, Yucuna shaman, craftsman, Pedrera

City of Medellín
Alexander de Jesús Nieto Marín, cultivator, florist, silletero, Santa Helena
Johanna Palacios Ruiz, tango dancer
Edinson Darío Vanegas Amaya, tango dancer

City of Cali
Celmira Otero Llanos, cook
Jaime Otero Llanos, cook
Salsa de Cali, salsa dancer
•  Luz Aydé Moncayo Giraldo, salsa dancer
•  Deivy Johan Zuñiga Jiménez, salsa dancer

City of Bogotá
Circo Ciudad, youth circus performance group
•  Alejandra Gugrin
•  Wilmar Guzmán Beltran
•  Luis Eduardo Guzmán Cardozo
•  Carlos Andrés Niño
•  Rafael Sebastián Peralta Vasco
Hernando José Ruíz Daza, director, Reciclarte